Wielu rodziców obawia się wpływu mediów na swoje dzieci. Faktycznie, wszechobecne media mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychologicznego dzieci i dlatego naukowcy biją na alarm. Oczywiście nie jesteśmy w stanie i nie spowodowałoby to nic dobrego, gdybyśmy odcięli dokumentnie nasze dziecko od jakiegokolwiek dostępu do internetu czy telewizji. Warto jednak mieć na uwadze to, co nasza pociecha ogląda i robi w internecie oraz z jakimi przekazami mediowymi ma do czynienia.

Kontrola rodzicielska jest tutaj bardzo istotna, aby wyjaśnić dziecku, jakie treści pojawiają się w mediach i jak należy je interpretować. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w przyszłości nasza pociecha będzie w stanie selektywnie podchodzić do zdobywanych informacji i wyciągać z nich to, co najważniejsze.

Nie bądźmy także nadmiernie gorliwi w nagonce na media, które w większości przypadków realizują jedynie treści, na które jest zapotrzebowanie w społeczeństwie. W związku z tym, w pośredni sposób to my kierujemy tym, co się w mediach pokazuje.