Kredyty na zakup mieszkania czy domu są obecne na polskim rynku od kilkunastu lat, przy czym za udzielanie takich kredytów odpowiedzialne są banki komercyjne. To właśnie one w swojej ofercie posiadają kredyty mieszkaniowe, które można przeznaczyć na zakup nieruchomości o dowolnej wielkości pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej.

Komercyjne kredyty mieszkaniowe i hipoteczne mogą być przeznaczone na zakup nieruchomości o dowolnej wielkości, natomiast kredyty z rządowymi dopłatami w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można przeznaczyć na zakup nieruchomości o określonej w ustawie wielkości. Takie mieszkanie musi również spełniać warunki cenowe, podobnie jak sami kredytobiorcy, którzy nie mogą wcześniej być posiadaczami żadnej innej nieruchomości mieszkaniowej. Dodatkowo kredytobiorcy w przypadku kredytów z dopłatą nie mogą mieć więcej niż 35 lat.

Dzięki kredytom mieszkaniowym można kupować mieszkania oraz domy nowe, jak i pochodzące z rynku wtórnego. Coraz częściej sami inwestorzy umożliwiają łatwiejszy dostęp do oferty kredytowej.