W Polsce działa kilka różnego rodzaju baz danych, do których można wpisać nierzetelnych dłużników. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu można się ustrzec przed nierzetelnymi klientami. Dotyczy to zarówno osób prywatnych jak i przedsiębiorstw. Jedną z takich baz jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. W jego przypadku mówimy o liście zwierającej wszystkie osoby, które kiedykolwiek zaciągnęły jakiekolwiek kredyty, pożyczki, zdecydowały się na zakupy ratalne lub też zostały na listę wprowadzone przez swoich klientów. Zatem jest to miejsce, w którym znajdują się praktycznie wszystkie dane dotyczące większości Polaków.

Z BIK korzystają na co dzień banki oraz wiele innych firm, aby sprawdzić, czy osoby, które chcą korzystać z ich usług, są godne zaufania. Jeśli miało się w przeszłości problemy, wtedy można nie dostać kredytu w banku, telefonu na abonament. Wpisanie nas na listę BIK jako dłużnika ma wiele negatywnych konsekwencji, które mogą ciągnąć się przez długie lata.

Niemniej jednak wcale nie przekreśla to w wielu przypadkach możliwości wzięcia pożyczek. Wiele firm ma w swoich ofertach takie propozycje jak pożyczka bez BIK, która nie jest niczym innym jak pożyczką, przy której udzielaniu pod uwagę nie są brane zapisy w BIK. Dzięki temu nawet ktoś, komu odmówiono kredytu w banku, jest w stanie dostać pieniądze. Oczywiście, nie będzie to aż tak bardzo korzystna pożyczka, ponieważ jest ona droższa od tych normalnych, niemniej jednak jak widać, wpisanie do BIK nie przeszkadza w jej otrzymaniu.