W obecnych czasach osoby korzystające z szybkich pożyczek jakie mogą oferować instytucje finansowe, chronią się jak mogą przed spłatą rat licząc na przedawnienie długu. Wiadomo nie od dziś, że takich roszczeń nie płacą osoby, które bardzo dobrze znają art. 117 kodeksu cywilnego: mówiący o upływie terminu przedawnienia przeciwko osobom którym zazwyczaj przysługuje roszczenie. Dlatego też mogą w szczególnym wypadku uchylić się od zaspokojenia roszczeń. Wtedy też w pożyczkach tego rodzaju, przedawnienie długu zachowuje swoją ciągłość. Każda osoba musi wiedzieć, iż z całą pewnością nastąpi w skutek tego postępowanie na drodze sądowej, przez co czas z zgodnie z Kodeksem Cywilnym wydłuża się nawet do 10 lat.

Osoby chcące skorzystać z czegoś takiego jak, przedawnienie długu powinny być świadome, że mogą sobie sprawić więcej kłopotów niż się im to wydaje, szczególnie wtedy gdy pożyczkę zagwarantowała im dana instytucja finansowa. W obecnych czasach spotykamy się z ludźmi którzy celowo biorą na siebie zobowiązanie, jakim jest: pożyczka, kredyt, bądź chwilówka z wysokim oprocentowaniem, której nie spłacają, przedawnienie długu wtedy też jest dla nich zachowaniem bardziej świadomym, ponieważ mają zamysł tego by nigdy nie oddać pożyczonych pieniędzy. Przez sąd osoby takie mogą być uznane za winne. Z premedytacją nadużyły one prawa zgodnie z art.5 Kodeksu Cywilnego.

Jeżeli zaś osoby, które nie mają środków pieniężnych na spłacenie długów, jakie dała im instytucja finansowa, powinny udać się po pomoc do prawnika, wtedy przedawnienie długu w oczach sądu jest bardziej wiarygodne. Wiele osób na świecie nie ma pojęcia, że po jakimś czasie zaciągnięte długi mogą ulec przedawnieniu, co oznacza, że po tym czasie nie trzeba będzie ich spłacać. Chociaż to wszystko nie jest takie proste. Ponieważ jeżeli po drugiej stronie stanie osoba, która będzie zawzięta. Oddasz pieniądze ze znaczną nawiązką. Gdy twój wierzyciel zgłosi do sądu nakaz zapłaty twojego długu to wtedy to Ty możesz mieć tarapaty. Wiele firm windykacyjnych w obecnych czasach domaga się zwrotu długów, których jak wiadomo można by było nie spłacać licząc na przedawnienie. Należą do nich również niezapłacone rachunki telefoniczne czy nawet oc.