WIEŻA MIESZKALNO-KOMERCYJNA W RZESZOWIE

2005, WIEŻA MIESZKALNO-KOMERCYJNA
INWESTOR: PRYWATNY
LOKALIZACJA: RZESZÓW
BUDYNEK WIELORODZINNY Z USŁUGAMI W PARTERZE I NA I PIĘTRZE PRZY UL. PIŁSUDSKIEGO W RZESZOWIE.
Powierzchnia użytkowa mieszkań: 4.221,9 m2
Powierzchnia użytkowa – komercyjna: 1.945,1 m2
Powierzchnia użytkowa: 11.133,7 m2
Ilość mieszkań: 56 ilość miejsc parkingowych: 105
PROJEKT: dr arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan, dr arch. Mariusz Pers
WSPÓŁPRACA: arch. Paweł Syposz, arch. Agnieszka Lamot, stud. arch. Jakub Dudek, stud. arch. Mikołaj Fischer

 

Bryła projektowanego budynku wielorodzinnego została uformowana w taki sposób, aby mimo swych gabarytów (13 kondygnacji naziemnych) mogła harmonizować z otoczeniem. Obiekt zaprojektowano przy użyciu strefowania i wyróżnienia wysokościami poszczególnych części budynku, spełniających odmienne funkcje.
W bryle doskonale widoczna jest „gra w architekturę” – zabawa kształtem, formą, dodawanie i odejmowanie elementów. Wyrazistość tych zabiegów wyraża dodatkowo światłocień. Przeważają kierunki pion-poziom podkreślone zdecydowanie za pomocą geometryzującego „rusztu”, w który wpisuje się rytmiczny układ okien. Otwarcie przecinające budowlę „na wylot” jest elementem dominującym w elewacjach północnej i południowej.
Głównym założeniem jest połączenie w projektowanym budynku funkcji mieszkalnej oraz usługowej (w formie galerii).
Powierzchnie handlowe zajmują I i II kondygnację. Skomunikowane zostały za pomocą schodów ruchomych prowadzących z poziomu parteru na atrium. Klatki schodowe ewakuacyjne dla klientów wyposażone są w urządzenia dźwigowe, spełniające wymogi użytkowania przez niepełnosprawnych i usytuowane w południowej części galerii.
Do mieszkań zajmujących 3 – 13 kondygnacji prowadzą oddzielne klatki schodowe oraz winda, do których bezpośredni dostęp mają tylko mieszkańcy. Powierzchnia mieszkań typowych to ok. 80 m2. Układ mieszkań nietypowych wyprowadzony został z podstawowego – modułowego, ale zmieniony na skutek architektonicznego kształtowania bryły budynku. Ilość wszystkich lokali mieszkalnych: 56.
Kondygnacje podziemne budynku stanowią poziomy -1 i -2 garażu podziemnego. Miejsca parkingowe zaprojektowane zostały w liczbie wystarczającej (105 miejsc parkingowych) i przeznaczone są zarówno dla mieszkańców jak i klientów galerii handlowej.