SOUTHPARK, ZESPÓŁ WIELORODZINNYCH BUDYNKÓW MIESZKALNYCH W RZESZOWIE

2006-2009, „SOUTHPARK”, ZESPÓŁ WIELORODZINNYCH BUDYNKÓW MIESZKALNYCH PRZY UL. POŁUDNIOWEJ
INWESTOR: PRYWATNY
LOKALIZACJA: RZESZÓW
Powierzchnia użytkowa dwóch budynków: 7243,0 m2
Powierzchnia użytkowa mieszkań: 5622,0 m2
Ilość mieszkań: 88
PROJEKT: dr arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan, dr arch. Mariusz Pers
WSPÓŁPRACA AUTORSKA: stud. arch. Mikołaj Fischer, stud. arch. Jakub Dudek
WSPÓŁPRACA: arch. Paweł Syposz, arch. Agnieszka Lamot, arch. Marta Dul
KONSTRUKCJA: inż. Kazimierz Fischer

 

Projektowanym budynkom usytuowanym na działce prostopadle do siebie nadano charakter willi miejskich. Zaproponowano dwa budynki na rzucie trójkątów, które przez swoje rozdzielenie niższymi klatkami schodowymi tworzą budowle w charakterze domów jednorodzinnych z przestrzeniami publicznymi i półpublicznymi. Przenikają się z zaprojektowanymi terenami zielonymi tworząc przestrzenie potrzebne dla odpoczynku, spacerów i zabaw dla dzieci.
Budynki o wysokości do 12,5m będą niższe niż większość istniejących budynków jednorodzinnych, ponieważ osiedle znajduje się w niszy, w której poziom terenu jest niższy niż budynków otaczających miejscami do 2 metrów.
Geometria budynków (czyste formy rzutów trójkątów) zostały zachwiane by otworzyć je na promienie słoneczne, lepsze przewietrzanie i by stworzyć bardziej kameralne przestrzenie dla mieszkańców z zaułkami i pewnymi zakątkami. Dzięki temu milczące bryły budynków otrzymują własny, niepowtarzalny charakter. Przestają być milczące, za to stają się bardziej tajemnicze i prowokują mieszkańców do zabawy w odkrywanie przestrzeni w miejscu swojego zamieszkania. Przewiduje się zróżnicowanie kolorystyki i materiałów elewacyjnych poszczególnych budynków jak również przenikających się w nich brył, co podkreśli kameralny charakter osiedla.
Istniejąca zieleń wokół budynków pozostaje na swoim miejscu, doprojektowano częściowo nowe elementy zielone by uporządkować grę zieleni, placów i budowli.
Program mieszkaniowy obejmuje 2 budynki mieszkalne 4-kondygnacyjne z dostępem poprzez klatki schodowe, na wszystkich kondygnacjach funkcje mieszkalne. Dodatkowo na przedmiotowym terenie znajdują się: urządzenia parkowe, tereny rekreacyjne, spacerowe i inne tereny zielone wraz zielenią izolacyjną.