THE WALL, WIELORODZINNY BUDYNEK MIESZKALNY W KRAKOWIE

2005, „THE WALL” WIELORODZINNY BUDYNEK MIESZKALNY PRZY. UL. PRĄDNICKIEJ
INWESTOR: PRYWATNY
LOKALIZACJA: KRAKÓW
Powierzchnia zabudowy: 2089,62 m2
Powierzchnia użytkowa: 8658,48 m2
Powierzchnia usługowa: 491,51 m2
Powierzchnia użytkowa mieszkań: 6767,32 m2
Ilość mieszkań: 126 (w tym 6 dwupoziomowych)
Ilość miejsc postojowych w parkingu podziemnym: 135
PROJEKT: dr arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan, dr arch. Mariusz Pers
WSPÓŁPRACA: arch. Paweł Syposz, arch. Anna Niemiec, mgr inż. Tomasz Żmigrodzki

 

Główną myślą przewodnią projektowanego budynku było uformowanie jego bryły w taki sposób, aby mogła harmonizować z otoczeniem. Obiekt zaprojektowano jako 5-kondygnacyjny, w układzie współgrającym z sąsiadującymi budynkami. W rzucie, obiekt oparty został o kształt litery „U”.
W bryle doskonale widoczna jest zabawa kształtem oraz formą szczególnie widoczna na elewacjach podłużnych-horyzontalnych. Główny element stanowi wysunięta nieznacznie poza lico budynku ściana (stąd też wywodzi się nazwa obiektu), która staje się elementem dominującym. Rytm utworzony został przy użyciu ortogonalnego ułożenia ścian oraz stropów widocznych z zewnątrz, dzięki wypełnieniu pozostałych przestrzeni przeszkleniami. Rytmiczny układ okien w ścianach pełnych został zaprojektowany w sposób wpisujący się i porządkujący całość elewacji. Od południa, w elewacji widocznej również od strony ul. Prądnickiej, dodatkowym elementem jest wysunięta loggia w czerwonym kolorze, kontrastującym z pozostałą częścią budynku.
Głównym założeniem programu użytkowego jest połączenie w projektowanym budynku funkcji mieszkalnej oraz usługowej. Powierzchnie usługowe zajmują I kondygnację ale tylko w części wschodniej, od strony ul. Prądnickiej.