BUDYNEK BIUROWO-MIESZKALNY W KRAKOWIE

1998, BUDYNEK BIUROWO-MIESZKALNY FREYLAND
INWESTOR: PRYWATNY
LOKALIZACJA: KRAKÓW
Powierzchnia całkowita: 3170,5m2
Powierzchnia użytkowa: 2518.2m2
Kubatura: 8561.9m2
PROJEKT: arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan, arch. Maciej Skaza
WSPÓŁPRACA PROJEKTOWA: stud. arch Włodzimierz Jędruszak
WSPÓŁPRACA: arch. Bartosz Młynarski, arch. Robert Suder, stud. arch. Agnieszka Włoch, stud. arch. Mirosław Zięba

Budynek biurowo – mieszkalny znajduje się w strefie strategicznej rozwoju miasta Krakowa w miejscu gdzie kończy oś kompozycyjną i widokową byłego pasa startowego lotniska w Czyżynach (w przyszłości zostanie ono zagospodarowane jako centrum komercyjne). Projekt usytuowany jest na działce równolegle do drogi dojazdowej do wnętrza terenu strategicznego. Stwarza to możliwość załamania głównej osi kompozycyjnej i kontynuowania jej w kierunku historycznej części Krakowa. Narastanie perspektywy na osi zasugerowało docelową wysokość budynku.
Minimalistyczna forma i elegancka architektura budynku podkreślają rangę miejsca jako nowego centrum komercyjno – usługowego. Od strony historycznego Krakowa, bryła otwiera się przeszkloną elewacją, również z elewacją wschodnią stanowią zamknięcie osi kompozycyjnej i widokowej pasa startowego byłego lotniska w Czyżynach. Pozostałe fasady posiadając mniejsze okna stwarzają we wnętrzu komfortowe warunki pracy. Przyjęte rozwiązania projektowe proponują bryłę niezwykle funkcjonalną i prostą. Analiza graficzna projektu uzyskała pozytywną opinię Wydziału Architektury UMK podczas posiedzenia RKUA i na tej podstawie zdefiniowano ostateczny wygląd projektowanego obiektu.
Projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie na Projekt Roku 1998 zorganizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Krakowie.
Podstawową konstrukcję nośną budynku stanowią poprzecznie do budynku rozpięte płyty wsparte na wewnętrznej ścianie nośnej i zewnętrznych podciągach oraz wysunięte wspornikowo poza obrys parteru. Konstrukcja nośna zaprojektowana jest jako monolityczna. Podciągi oparte są na słupach. Stateczność przestrzenną budynku zapewniają żelbetowe ściany nośne.
Zaprojektowany obiekt składa się z trzech części usytuowanych na dziesięciu kondygnacjach. Część pierwsza to kondygnacje usługowo-komercyjne. Kondygnacja przyziemna dostępna od strony południowej, przygotowana jest pod samodzielne funkcjonowanie jako lokal usługowy lub komercyjny. Kondygnacja parteru również przygotowana jako lokal samodzielny z własnym wejściem od strony parkingu wewnętrznego. Druga część budynku to kondygnacje przeznaczone na biura posiadające osobne wejście od strony południowej i północnej. Klimatyzowane pomieszczenia zaprojektowano w elastyczny sposób przyzwalający na dowolne kreowanie przestrzeni wewnątrz budynku według potrzeb przyszłego użytkownika. Trzecia część budynku znajduje się na ostatniej kondygnacji – przeznaczona jest na apartament mieszkalny wraz z tarasem.