GALERIA WIELICKA

2013, CENTRUM HANDLOWO-USŁUGOWEGO GALERIA WIELICKA
Inwestor: Galeria Wielicka sp. z o.o.
Lokalizacja: Wieliczka
suma powierzchni całkowitej przeznaczonej na cele handlowo – usługowe w budynku galerii: 55 910 m²
sklep sportowy: 2 420 m²
ilość miejsc postojowych zadaszonych, na dachu i zewnętrznych 2455 szt.
Projekt: dr inż. arch. Mariusz Twardowski, mgr inż. arch. Wojciech Wokan, dr inż. arch. Mariusz Pers, mgr inż. arch. Paweł Michalski

 

Ze względu na kształt działek, połączenia komunikacyjne, spadki i różnice w poziomach wysokościowych, zapisy planu miejscowego (MPZP) zainspirowały do zaprojektowania Galerii wraz z garażem, multipleksem, sklepem budowlanym jako jednej przestronnej, prostej formy budynku, który skomponowany został jako prostopadłościan z niedużymi, trójwymiarowymi sześcianami na górze (sale kinowe multipleksu) jako elementy charakteryzującą zabudowę. To zabawa z układanie kostek przy kolejnych odwiedzinach w Galerii. Osobnym elementem jest prostopadłościan sklepu sportowego z zewnętrzną przestrzenią wystawienniczą.
Wnętrze Galerii to spacer po uliczkach i zaułkach powstałych z układu sklepów wewnętrznych (w układzie elipsy), układu funkcjonalnego zainspirowanego najlepszymi i najkorzystniejszymi rozwiązaniami przestrzenno-funkcjonalnymi generującymi największy obrót towarów, posiłków i w założeniu klientów dla poszczególnych sklepów, usług i gastronomii.
W zaprojektowanych budowlach znajdą miejsce sprzedaż towarów spożywczych, przemysłowych wraz z dodatkowymi funkcjami handlowo-usługowymi, gastronomicznymi; sprzedaż materiałów budowlanych i wykończeniowych, ogrodniczych itp., multipleksu z ośmioma salami kinowymi i sprzedaży artykułów sportowych.