2009, KOMPLEKS HOTELOWY W POBIEROWIE
ORGANIZATOR: URZĄD MIASTA REWALA
LOKALIZACJA: POBIERÓW
2009 WYRÓŻNIENIE
PROJEKT:
dr inż. arch. Mariusz Twardowski, mgr inż. arch. Wojciech Wokan, dr inż. arch. Mariusz Pers, mgr inż. arch. Ludmiła Więckowska, mgr inż. arch. Marta Dul
WSPÓŁPRACA AUTORSKA:
mgr inż. arch. Paweł Michalski, mgr inż. arch. Klaudiusz Konarski, stud. arch. Justyna Piwowarczyk
stud. arch. Wiktor Szczypka
WSPÓŁPRACA:
mgr inż. arch. Agnieszka Ciuła, stud. arch. Anna Fusiara, mgr inż. Tomek Żmigrodzki
Przedmiotem opracowania jest koncepcja architektoniczna dla zespołu hotelowego w Pobierowie wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji. Teren projektowanej inwestycji posiada kształt nieregularnego wielokąta, od strony północnej zamkniętego linią morza. Pozostałe granice wyznaczają tereny usług turystycznych oraz tereny zabudowy pensjonatowej oraz tereny usług oświaty i kultury.
Całość została umieszczona w założeniu parkowym z dużą ilością zieleni. Budynki hotelowe zostały usytuowane wg kierunków nadanych przez plac wieńczący pomost spacerowy. Plac ten jest wyznacznikiem kształtowani punktów widokowych i otwarć architektonicznych w całym założeniu urbanistycznym. Hotele zostały usytuowane tak, aby stworzyć wewnętrzne dziedzińce dające możliwość stworzenia przestrzeni półprywatnej, rekreacyjno- wypoczynkowej z wyłączeniem ruchu kołowego. Cała urbanistyka była budowana na module 4m.
Kompleks składa się z dwóch części przedzielonych promenadą, prowadzącą do mola i przystani:
-część A – zespół hotelowy składający się z trzech budynków po wschodniej stronie
promenady (w budynku A1 umiejscowiona jest recepcja dla pozostałych budynków w części A)
-część B – hotel po zachodniej stronie promenady (hotel posiada własną recepcję).
Każdy z tych zespołów posiada garaż podziemny. Cały kompleks powiązany jest pomiędzy sobą wieloma ciągami pieszymi umożliwiającymi dogodne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi budynkami. Istnieje możliwość korzystania z atrakcji kompleksu przez każdego z gości hotelowych, niezależnie od tego, w którym budynku jest zakwaterowany. Czas umilą 2 baseny odkryte oraz na okres gorszej pogody czy chłodniejszych pór roku basen kryty. Zaproponowano ujęcie wody morskiej rurociągiem pompownią i rurociągiem doprowadzającym ją do basenów. Pompownia ta mogłaby się znaleźć w okolicach baseny przy budynku A2. Ludzie ceniący sobie aktywny odpoczynek będą mogli zagrać w tenisa, badmintona czy mini golfa na terenie kompleksu B. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się ścieżki spacerowe oraz ścieżka rowerowa biegnąca wokół kompleksu, powiązana z istniejącą już ścieżką przy ul. Grunwaldzkiej.
Obsługa komunikacyjna odbywać się będzie poprzez zjazd z ul. Grunwaldzkiej oraz
Mazowieckiej i Wojska Polskiego. Wjazdy do garaży podziemnych zlokalizowane są od ul. Grunwaldzkiej oraz Wojska Polskiego. Dodatkowo przewidziano 37 miejsc postojowych zewnętrznych przy budynkach A1 i A2 i B1 oraz B2. W parterach budynków znajdują się funkcje ogólnodostępne tj.: restauracja, spa, kawiarnia, sale konferencyjne. Proponuje się, aby goście hotelowego kompleksu mogli stołować się w dowolnym budynku, dlatego też w każdym z nich przewidziane będzie menu z różnych części świata. Funkcje spa dostępne będą również dla klientów nie będących gośćmi kompleksu. Ze względu na malownicze położenie oraz dużą powierzchnię rekreacyjną istnieje możliwość prowadzenia imprez integracyjnych.
W ramach inwestycji projektowane są następujące elementy:
– 4 budynki hotelowe,
– 2 baseny zewnętrzne,
– basen kryty,
– teren do gry w mini golfa,
– kort tenisowy,
– boisko do gry w badmintona,
– ścieżka rowerowa,
Budynek formą i wielkością jest dostosowany do otaczającej zabudowy i krajobrazu. Naturalne materiały oraz stonowana kolorystyka i niska intensywność zabudowy mają nadać klimat uzdrowiska, a biegnąca po środku promenada ma wprowadzić edukacyjno – rozrywkową funkcję. Projektowany kompleks hotelowy zlokalizowany jest z uwzględnieniem wyznaczonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego linii zabudowy. W Miejscowym Planie podano wysokość budynku 10 m. plus dach przestrzenny do 45°.
W projekcie został zaproponowany dach płaski, który daje możliwość kształtowania wygodnej przestrzeni na ostatniej kondygnacji, nieograniczonej skosami konstrukcji dachu. Wprowadzana przez nas zmiany w miejscowym planie przestrzennym to: teren przeznaczony pod zieleni wysoką z zabudowa letniskową, wprowadzenie kubatury stałej o charakterze uzdrowiskowym ( o wysokim standardzie z możliwością budynków do 12,5m) tj wg normy uzdrowiskowej.
Technologia wykonania:
Budynki wykonane technologią tradycyjną, płyty stropów oraz klatki schodowe żelbetowe. Główne osie konstrukcyjne 4 budynków mają taki sam rozstaw, z wykończeniem mają po 16 m szerokości. Na elewacjach przewidziano tynk z elementami dekoracyjnymi nawiązującymi estetyką i kształtem do traw nadmorskich.
Loggie budynków wykończone drewnem, balustrady balkonów szklane.
Zestawienie powierzchni użytkowych:
Budynek A1 (pow. użytkowa-6 176,84 m2)
możliwość zakwaterowania 144 osób
Budynek A2 (pow. użytkowa-4 408,86 m2)
możliwość zakwaterowania 200 osób
Budynek A3 (pow. użytkowa-3 058,03 m2)
możliwość zakwaterowania 80 osób (apartamenty)
Budynek B1 (pow. użytkowa-6 534,98 m2)
możliwość zakwaterowania 210 osób
Powierzchnia zabudowy:
Budynek A1-1 311,58 m2
Budynek A2-1 569,10 m2
Budynek A3-862,67 m2
Budynek B1/B2-2 320,54 m2
Kubatura:
Budynek A1-15 835,78 m3
Budynek A2-19 166,45 m3
Budynek A3-10 309,10 m3
Budynek B1/B2-20 954,14 m3
Powierzchnia całkowita:
Budynek A1-3 382,49 m2
Budynek A1-powierzchnia garażu podziemnego – 2 794,35 m2
Budynek A2-4 408,86 m2
Budynek A3-3 058,03 m2
Budynek B1/B2-4 472,98 m2
Budynek B1/B2-powierzchnia garażu podziemnego – 2 062,00 m2
24 października 2015