2004, PROJEKT ARANŻACJI DOMU
INWESTOR: PRYWATNY
LOKALIZACJA: CZĘSTOCHOWA
Powierzchnia użytkowa aranżowanej powierzchni: 97,03 m2
PROJEKT:
arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan, arch. Katarzyna Jucha
WSPÓŁPRACA:
stud. arch. Michał Dąbek, inż. Tomasz Żmigrodzki
Budynek położony jest w północnej części Częstochowy. Znajduje się w obszarze o przeważającej funkcji mieszkalnej (domy jednorodzinne, w pewnej odległości wyższe budynki wielorodzinne i obiekty komercyjne).
Wewnętrzne ściany działowe domu zostaną rozebrane, natomiast nowe zaprojektowano tak, by otwierać kompozycję całości tworząc jedną przestrzeń. Wykonano również nowy podział łazienki i toalety. Nowy podział przestrzeni mieszkania wiąże się z nową lokalizacją oświetlenia, jego ogrzewania oraz doprowadzenia wody i kanalizacji.
Taras przy pokoju dziennym zostanie powiększony. Okna pokoju dziennego zostaną obniżone do poziomu posadzki tworząc drzwi balkonowe na nowoprojektowany taras. Dzięki równomiernemu obniżeniu okien, kompozycja elewacji czterech okien nie zmienia swojego podziału, proporcji i układu, natomiast poprawia się funkcjonalność korzystania z tarasu i ogrodu. Obniżenie drzwi balkonowych jadalni również nie zmienia kompozycji elewacji bocznej, natomiast otwiera perspektywę pomieszczenia.
Zgodnie z założeniami inwestora i opracowanym wspólnie programem użytkowym zaproponowano wykonanie nowego tarasu przy pokoju dziennym, obniżenie okien z pokoju dziennego do poziomu posadzki tworząc okna balkonowe, obniżenie fragmentu drzwi balkonowych do poziomu posadzki i wykonanie dwóch dodatkowych przewodów kominowych do projektowanego kominka. Mając na uwadze wygląd zewnętrzny budynku oraz prawa autorskie projektanta – autora budynku p. B. Kudeli, sposób ingerencji w projekt budynku jest minimalny, zmienia jedynie niewielkie elementy w sposób bardzo delikatny.
Taras przy pokoju dziennym zostanie powiększony zgodnie z załączonymi rysunkami. Okna pokoju dziennego zostaną obniżone do poziomu posadzki tworząc drzwi balkonowe na nowoprojektowany taras. Dzięki równomiernemu obniżeniu okien, kompozycja elewacji czterech okien nie zmienia swojego podziału, proporcji i układu, natomiast poprawia się funkcjonalność korzystania z tarasu i ogrodu. Obniżenie drzwi balkonowych jadalni również nie zmienia kompozycji elewacji bocznej, natomiast otwiera perspektywę pomieszczenia. Pion kominowy składający się z dwóch przewodów (po jednym do mieszkań na parterze i piętrze) o minimalnym wymaganym przekroju pojawiłby się na ścianie bocznej jako niewielki pilaster.
22 października 2015