WILLA W ZAKOPANEM

2011, WILLA JEDNORODZINNA W ZAKOPANEM
INWESTOR: PRYWATNY
LOKALIZACJA: ZAKOPANE-OLCZA
Powierzchnia użytkowa: 314,29 m2 + powierzchnia użytkowa tarasów i balkonów: 219,44 m2
Kubatura: 800 m3
PROJEKT: dr arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan, dr arch. Mariusz Pers, arch. Agnieszka Ciuła

 

Działka pod budowę domu usytuowana jest w jednej z dzielnic Zakopanego – Olczy. Jej główny i niezaprzeczalny atut to przepiękny widok – panorama Tatr.
Zgodnie z życzeniem Inwestora dom zaprojektowano jako współczesny, jednak w duchu architektury stylu zakopiańskiego, nawiązując delikatnie do jej archetypów i stosowanych rozwiązań. Starano się wykorzystać naturalne walory terenu, ale w całkiem nietradycyjny sposób – przeciwstawiając się im, próbując ukształtować nowy rodzaj przestrzeni przydomowej. Tak powstał rozległy taras osadzony na słupach, częściowo związany z terenem pozostającym w spadku. Rozwiązanie to pozwoliło na wykorzystanie przyziemia jako kondygnacji zawierającej garaż dwustanowiskowy, pomieszczenia gospodarcze, ale i pokój rekreacyjny. Elewację tego poziomu planuje się wykonać z kamienia naturalnego aby dodatkowo podkreślić jego związanie z ziemią.
Górne kondygnacje, znajdujące się ponad taflą tarasu, zdają się jakby lewitować na jego powierzchni. Tutaj umieszczono właściwą część mieszkalną, z podziałem na strefę dzienną (I piętro) i nocną (II piętro). Na taras, do głównego wejścia prowadzą schody zlokalizowane po stronie elewacji zachodniej.
Wejście odbywa się poprzez wiatrołap, któremu towarzyszy zabudowana szafa jak i zamknięte pomieszczenie garderoby. Hall kieruje nas do salonu lub – bocznym wejściem – do kuchni z niewielkim pomieszczeniem spiżarni (podręczna, właściwa spiżarnia może znajdować się w przyziemiu). Przestrzeń salonu jest rozległa z centralnie usytuowanym panoramicznym kominkiem, podzielona na część wypoczynkową i jadalnię. Zabudowany regał z miejscem na sprzęt RTV planuje się usytuować po lewej stronie. Na ścianie przeciwległej do wejścia zaprojektowano schody „wyrastające” z jej płaszczyzny. Pomieszczenie WC zostało ukryte za kominkiem, aby bezpośrednio nie ingerować w pozostałe przestrzenie.
W ścianie południowej umieszczono okna i przeszklenia o różnych proporcjach i rozmiarach. W ich ramach „zamknięte” zostały rzeczywiste obrazy – niepowtarzalne kadry górskiego krajobrazu.
Do apartamentów usytuowanych od wschodu możemy dostać się niezależnie za pomocą schodów terenowych, poprowadzonych wzdłuż granicy działki.
Druga kondygnacja to przestrzeń sypialni, łazienek, ale też niezwykły punkt obserwacyjny. Od strony zachodniej zaplanowano obniżenie w postaci siedzisk – stopni naprzeciw przeszklonej ściany szczytowej. Jest to idealne miejsce do przemyśleń, rozmów czy też czytania książek. Z tego poziomu wchodzimy do gabinetu – biblioteki oraz na zadaszony balkon. W przestrzeni komunikacyjnej w stropie wykonano otwór łączący wizualnie tą część z jadalnią usytuowaną poniżej.
Sypialnia rodziców wyposażona została w pomieszczenie garderoby, osobną łazienkę i niewielki taras.
Nietypowe lukarny „wyrastające” z połaci dachowych pozwalają na miejscowe zwiększenie wysokości w poszczególnych pomieszczeniach, zapewniają bardzo dobre ich doświetlenie światłem naturalnym i widok z poziomu 3 kondygnacji.
Jako materiał wykończeniowy proponuje się drewno, gont i szkło.
Odpowiednia lokalizacja budynku na działce oraz usytuowanie kondygnacji mieszkalnych na II i III poziomie pozwoliły na wykorzystanie walorów widokowych tego miejsca pomimo stosunkowo bliskiego sąsiedztwa dość wysokiego budynku. Tarasy po południowo – wschodniej i zachodniej stronie pozwolą cieszyć się światłem słonecznym przez cały dzień.