VILLA DOPPIA W KRAKOWIE

2007-2008, VILLA DOPIA – WILLA PODMIEJSKA
INWESTOR: PRYWATNY
LOKALIZACJA: KRAKÓW
Powierzchnia użytkowa: 428,5 m2
Powierzchnia całkowita: 588,27 m2
Kubatura: 2771 m3
AUTORZY: dr arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan, dr arch. Mariusz Pers
ARCHITEKT PROWADZĄCY: arch. Paweł Syposz
WSPÓŁPRACA: arch. Marta Dul, arch. Agnieszka Lamot

 

Teren projektowanego budynku posiada kształt nieregularnego wielokąta o dużym nachyleniu (ponad 40m) w kierunku południowym i południowo zachodnim. Od strony południowej, działka otwiera się na dolinę Wisły i Tatry. Od strony zachodniej znajduje się wjazd na działkę.
Usytuowanie budynku, proporcje poszczególnych brył budynku (długość i szerokość każdej bryły), nachylenie dachu i wysokość okapu wymuszone zostały surowymi wytycznymi zawartymi w decyzji o Warunkach Zabudowy, wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody oraz wytycznymi Parków Jurajskich…
Budynek podzielony został na dwie „podobne” bryły, pomiędzy którymi usytuowano taras z basenem. Pierwsza bryła to strefa dzienna z częścią wejściową, pokojem dziennym, kuchnią, jadalnią, biblioteką. W drugiej bryle znalazły swoje miejsca w parterze pokój gościnny z ogrodem zimowym oraz sypialnie na piętrze. Obie formy połączone zostały „aleją”, która przenikając przez strefę dzienną i nocną, zespoliła garaż, obie bryły i taras z basenem.
Dach budynków został nieco podcięty. Dzięki temu zabiegowi staje się on nieco lżejszy a do wnętrza przez przeszklone podcięcie dostaje się więcej słońca.
Od strony północnej znalazły się łazienki, kuchnia i pomieszczenia gospodarcze, na południe otwarte zostały pokój dzienny, ogród zimowy i taras z basenem.