WILLA DWURODZINNA W KRAKOWIE

1997-2000, WILLA DWURODZINNA PRZY UL. ŻABINIEC
INWESTOR: PRYWATNY
LOKALIZACJA: KRAKÓW
Powierzchnia użytkowa: 533,6m2
Powierzchnia całkowita: 528.0m2
Kubatura: 1468,8 m3
PROJEKT: arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan
WSPÓŁPRACA: arch. Katarzyna Miłkowska, arch. Małgorzata Rybarczyk, stud. arch. Włodzimierz Jędruszak

 

Dom dwurodzinny ze wspólnym ogrodem zlokalizowano w części przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną poza ścisłym obrysem osiedla Żabiniec. Poważnym, czekającym na architektów problemem wolnych od zabudowy terenów jest pozostałość po dawnym układzie łanowym – działki mają proporcje bardzo wąskich, niezwykle wydłużonych prostokątów. Z takim właśnie problemem napotkano się przy projektowanym obiekcie (długość działki ok. 150m przy szerokości ok. 16m).
Klarowny układ brył tworzących obiekt jednoznacznie wskazuje na założony podział na dwie niezależne części. Pierwsza z brył – prostopadłościan o rzucie kwadratu – została przesunięta do południowej granicy umożliwiając swobodny dostęp do dalszej części działki. Druga z brył pozostawiając minimalną odległość od północnej granicy działki poszukuje swym przekrzywieniem możliwie największej ilości wschodniego i południowego słońca. Stworzone w ten sposób małe, południowe atrium ograniczone bryłami domu i „zielonym” murem granicznym; otwarte w kierunku odległej granicy działki staje się nagrodą dla domowników: miejscem wytchnienia od zgiełku miasta.
Ogród został zaprojektowany jako kompozycja kilku geometrycznych form. Wraz z bryłą budynku tworzą jednolitą przestrzennie kompozycję. Elementem łączącym obie części jest podłużny basen z zatopioną kolumną podcienia.
Obydwie części willi zaprojektowano, by funkcjonowały jako niezależne obiekty ze wspólnym ogrodem.