KOMPLEKS SPORTOWY CICHY KĄCIK W KRAKOWIE

2008-2009, PROJEKT KOMPLEKSU SPORTOWEGO CICHY KĄCIK
INWESTOR: MKS CRACOVIA SSA
LOKALIZACJA: KRAKÓW
Powierzchnia użytkowa terenu: ok. 39570,1 m2
Powierzchnia zabudowy: ok. 11638,9 m2 (budynki), 10856,8 m2 (boiska zewnętrzne)
PROJEKT:
dr arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan, dr arch. Mariusz Pers, arch. Agnieszka Ciuła
WSPÓŁPRACA:
stud. arch. Anna Rusinek, stud. arch. Wiktor Szczypka, arch. Lumiła Więckowska, arch. Klaudiusz Konarski
Podstawowym zamysłem projektowym było stworzenie kompleksowego i nowoczesnego założenia urbanistyczno-architektonicznego będącego zespołem obiektów sportowych wtopionego w rekreacyjną przestrzeń otoczoną Błoniami, obiektami sportowymi Wisły Kraków i niezwykłym osiedlem domów jednorodzinnych na Cichym Kąciku w Krakowie.
Horyzontalny układ budynków jest oczywistą odpowiedzią na charakter okalających zabudowań i parków. Nieodległy Park Jordana, Błonia, wspomniane osiedle domów jednorodzinnych są tak ważnymi miejscami dla Krakowa, że architekci uznali, iż projektowany teren musi być kontynuacją przestrzeni parkowej. Pozostawiono istniejące budynki adaptując je do nowych funkcji. Budynek frontowy rozbudowano (SPA, siłownia i odnowa biologiczna oraz fitness i gabinety lekarskie 2050m2) i stworzono parterowy, otwarty kwartał zabudowy. Po przeciwnej stronie ( w rozbudowanym budynku), znalazła swoje miejsce restauracja (750m2) z otwartym basenem. Kwartał zamknięto parterowym budynkiem małego hotelu (35 pokoi, 740m2). Posiada on formę prostopadłościanu z powysuwanymi w kierunku dziedzińca „szufladami” pokoi hotelowych. Wnętrze kwartału wypełniają zewnętrzne korty, które w łatwy sposób zamienić można w przestrzeń na imprezy plenerowe. Narożnik kwartału podkreśla „wieża” – istniejący piętrowy budynek zaadaptowany na administrację. W tylnej części terenu zagospodarowania usytuowano pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Przy boisku znalazły miejsce trybuny, jako część dachu niedużej hali sportowej na trzy korty tenisowe (1200m2). W jej sąsiedztwie zaprojektowane zostały kolejne dwa korty oraz plac zabaw. Od strony ul. Chodowieckiego, wraz z wjazdem na teren, znalazł się parking dla samochodów i hala sportowa wielofunkcyjna z trybunami na 1500 miejsc (1100m2) i pełnym zapleczem socjalno-sztniowym. W tym budynku znalazła się recepcja dla całego zamierzenia.
Kompleks sportowy stał się założeniem, które służyć będzie krakowianom jako znakomite miejsce rekreacji, odpoczynku i wytchnienia.