SZKOŁA PODSTAWOWA W WAKSMUNDZIE

2000, SZKOŁA PODSTAWOWA
INWESTOR: GMINA NOWY TARG
LOKALIZACJA: WAKSMUND, PODHALE
Powierzchnia użytkowa: 4 076,00 m2
Kubatura: 18 250,00 m3
PROJEKT:
arch. Andrzej Bielewski, arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan
WSPÓŁPRACA:
arch. Robert Suder, arch. Mirosław Zięba, stud. arch Joanna Kukieła, stud. arch Michał Dąbek, stud. arch Grzegorz Król

 

Usytuowanie nowej szkoły podstawowej w Waksmundzie nad rzeką Dunajec pozwala na wykorzystanie otwarcia widokowego w kształtowaniu bryły budynku oraz połączeniu elementów przyrodniczych z architekturą. Jednym z głównych założeń projektu jest podkreślenie widoku na Dunajec. Układ poszczególnych elementów zachowuje geometrię i jest czysto linearny, co pozwala na zastosowanie ortogonalnej siatki konstrukcyjnej.
Bryła szkoły jest podzielona na trzy części, przez które przenika kubatura hallu prostopadła do rzeki. Równoległe położenie budynku z klasami umożliwia jednakowe doświetlenie sal i stworzenie ciekawego widoku na Dunajec. Poszczególne funkcje szkoły: dydaktyczną, bibliotekę i świetlicę i część sportową i gastronomiczną łączy przeszklony hall. Jego dwukondygnacyjną przestrzeń przecinają kładki jako łączniki komunikacyjne wyższej kondygnacji. Dzięki ażurowej strukturze tego łącznika tworzy się oś widokowa umożliwiająca wgląd od strony frontowej do wnętrza szkoły i dalej na Dunajec. Jest to także oś kompozycyjna układu, na którą nanizane są kolejne budynki szkoły.
Forma architektoniczna elewacji przyjmuje prostą zasadę. Jest to klasyczny podział na bazę, czyli podmurówkę, trzon, czyli ścianę z otworami okiennymi o rytmicznym układzie i głowicę w postaci pasma okien poddasza i połaci dachowych. Przy projektowaniu elewacji wykorzystano rodzime materiały takie jak kamień i drewno. Ściany są otynkowane i utrzymane w kolorach popielatych. W nawiązaniu do miejscowej architektury dachy są dwuspadowe z lekko podciętymi okapami szczytowymi