GIMNAZJUM W LUDŹMIERZU

2000, GIMNAZJUM
INWESTOR: GMINA NOWY TARG
LOKALIZACJA: LUDŹMIERZ
Powierzchnia użytkowa:3.591,50 m2
Kubatura:~19.000,00 m3
PROJEKT:
arch. Andrzej Bielewski, arch. Mariusz Twardowski, arch. Wojciech Wokan
WSPÓŁPRACA:
arch. Robert Suder, arch. Mirosław Zięba, stud. arch Joanna Kukieła, stud. arch Michał Dąbek, stud. arch Grzegorz Król

 

Forma architektoniczna nawiązuje do tradycji podhalańskiego budownictwa. Proste, nieskomplikowane formy założenia kompozycyjnego są oparte na „trójkątnym” układzie. Wzajemne położenie segmentów szkoły pozwala na wydzielenie dziedzińca – amfiteatru od strony hallu. Oddzielony od dwóch stron dziedziniec spełnia funkcję miejsca pobytu dla uczniów podczas przerw szkolnych lub apeli. Od drugiej strony budynku usytuowano parking, podjazd i wejście gospodarcze. Hall stanowi część integracyjną gimnazjum i łączy poszczególne strefy budynku. Porządkuje on funkcje w szkole oddzielając strefę dydaktyczną od sportowej, gastronomicznej i administracyjnej. Aula w strefie „rozrywkowo – sportowej” i antresola połączona z aulą, nie zwiększają kosztów inwestycji wykorzystując kształt dachów i przestrzeń pod nimi. Widoczna w elewacjach struktura konstrukcji zadaszeń przy wejściach i okapach szczytowych wykonana jest z drewna. To akcent nad ważnymi miejscami. Zgodnie z wymogami, dachy są utrzymane w miejscowej tradycji – dwuspadowe z takimi też lukarnami doświetlającymi górną kondygnację.
W całym zespole szkolnym znajdują się też dwa mieszkania po 60 m2 dla nauczycieli. Znajdują się one w części gdzie nie przeszkadza szkolny hałas.
Przez teren działki przebiega pas ochronny dla gazociągu, mieszczą się na nim ścieżki żwirowe łączące zabudowania szkolne z terenami boisk sportowych.